Akciğer Kanseri Belirtiler Ve Korunma Yöntemleri

Akciğer Kanseri Belirtiler Ve Korunma Yöntemleri

İlk zamanlar hissedilir derecede belirtileri yoktur. Bu nedenle akciğer kanserinden şüphelenmeyen birçok hasta erken teşhis edilemediği için kurtulma şansı da düşmektedir.

Akciğer kanseri inatçı öksürük dediğimiz uzun zaman devam eden öksürükle kendini gösterir. Göğüste ağrılara neden olur. Sırtta ve omuzda ise geçmek bilmeyen ağrılar görülür.. Hastanın yüzünde ve boyun kısmında şişlik oluşabilir. Ayrıca görme kaybı, unutkanlık, kemiklerde ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler de akciğer kanserine işaret etmektedir.

 AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK ÇOK KOLAY

Türk toplumunda en yaygın olan kanser türü akciğer kanseridir. Peki bu kanserden korunmak için yapılması gerekenler nelerdir? Korunmanın yolu aslında çok basit: Sigarayı bırakmak… Akciğer kanseri hastalarının  %95’i sigara nedeniyle bu hastalığa yakalanmışlardır. Sigarayı bırakarak akciğer kanseri riskini %95 ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Ayrıca sigara içilen ortamda bulunmak, sigara dumanını solumanıza neden olacağı için bu tür ortamlarda bulunmamakta yarar vardır. Spor, her tür kanseri önlemede rol oynadığı gibi akciğer kanserine yakalanma riskini de azaltmakta etkilidir. Spor kadar etkili bir diğer unsur da sağlıklı beslenmedir. Meyve ve sebze ağırlıklı ve doğal besin tüketmek ve yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Ayrıca alkol akciğer kanserine neden olabileceğinden tüketiminden kaçınılmalıdır.

AKCİĞER KANSERİ VE GÖRÜLME SIKLIĞI

Oksijenin dokulara alınmasında  karbondioksitin ise vücuttan atılmasından görev yapan organlar  yani akciğerler, yapısında yer alan hava kesecikleri yardımıyla fonksiyonlarını yerine getirirler. Ancak akciğerde bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile akciğerde ve etrafında yer alan dokularda tümör oluşması söz konusu olunca akciğer kanseri ortaya çıkar.

Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan şeklinde İki tür akciğer kanseri bulunmaktadır.

Dünyada kalp hastalıklarının ardından ölüme yol açan ikinci hastalık akciğer kanseridir. Erkeklerde ölüme neden olan hastalıklar arasında birinci sırada yer alan akciğer kanserinin en büyük sebebi sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamlarda dumanın solunmasıdır.

Çoğunlukla 55 yaş ve üzerinde rastlanan akciğer kanserinin görülme yaş aralığı, kansere neden olan maddelerin etkisinde kalma ve sigara kullanım yaşı ve sıklığına göre değişiklik göstermektedir.

Kanser olan kadınların %30’u akciğer kanseri olduğu için yaşamını kaybetmektedir. Kadınlarda da sigara içme alışkanlığının yaygınlık kazanması bunun en büyük nedenidir.

Türkiye’de sigara kullanımı yaygın olduğu için en sık rastlanan kanser türü akciğer kanseri olmuştur. Her yıl 25 bin Türk insanında rastlanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi burada da erkeklerde kadınlardan daha fazla akciğer kanseri görülmektedir. Ancak Türkiye’de her geçen gün kadınların sigara kullanımının artması sonucu bu fark da azalmaktadır.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.