Çene Eklemi Bozukluğu

Çene Eklemi Bozukluğu

Özellikle çene,  oldukça karmaşık bir eklem sistemine sahiptir.  Alt ve üst kısım olmak üzere 2 kısımdan oluşan çenede, bu kısımları birbirine bağlayan yapı çene eklemi dir.  Alt çenenin yana, öne, arkaya olmak üzere 3 şekilde hareket etmesini sağlar.  Diğer eklemlere oranla en çok hareket sağlayan eklem olan çene ekleminde, meydana gelen herhangi bir uyumsuzluk veya yapısal bozukluklar çeşitli sorunlara yol açabilir.

Temporomandibular eklem bozukluğu olarak adlandırılan bu sorunlara, nelerin sebep olduğu henüz kesin olarak bilinmemekle beraber sebepleri arasında;  diş ile ilgili ağrılar ve diş eksikliği,  dişlerin yerleşimi ile ilgili sorunlar, kaslarda meydana gelen spazmlar, kontrolsüz yapılan ağız hareketleri, disklerin yerinden çıkması, tümörler, yaralanmalarda çene kısmına alınan darbeler sayılabilir. En sık görülen belirtileri şiddetli baş, boyun, yüz ağrıları, eklemden gelen sesler, çiğnerken veya çeşitli ağız hareketlerinde zorlanma yaşamaktır.

Toplumda görülme oranı oldukça yüksek olsa da, belirtileri diğer hastalıklarla oldukça benzerlik gösterdiğinden, yalnızca belirtilerden yola çıkarak çene eklemi bozukluğu teşhisi koymak mümkün değildir.  Tedavi edilmediği sürece; çenenin yerinden çıkması, bir kısmının veya tamamının açılmaması, eklem kaslarının tutulması, çene kilitlenmesi gibi çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.