Çene Eklemi Neden Bozulur Ve Çene Cerrahi Operasyonu

Çene Eklemi Neden Bozulur Ve Çene Cerrahi Operasyonu

Çene eklemi bozukluğu nun fark edilmesi, belirtilerinin diğer hastalıklarına benzerliği nedeniyle oldukça güçtür.

Stres ve sinire bağlı olarak çenenin sıkılması ve kaymalar, uyurken dişlerin gıcırdatılması, eklem kıkırdağının zedelenmesine yol açabilir. Uzun süreli sakız çiğnemek çene kaslarının dinlenmesine fırsat vermediğinden, çene ekleminin çalışmasına olumsuz etkiler. Diş yapısında ki sorunlar, diş eksiklikleri, diş tedavi de eklem bozukluğuna neden olan başlıca sebeplerdendir. Yemek yeme esnasında tek taraflı çiğneme yapmak eklem üzerine fazla basınç yaptığından eklem bozukluğu yaratabilir.

Çene eklemi bozukluğuna sebep olan bu davranışlar kıkırdakta, sinir uçlarında ve eklem kaslarında yıpranmalara ve zedelenmeleri sebep olduğundan çene ekleminde hasar meydana gelir. Bu bozukluklar vücudun değişik bölgelerinde (baş, boyun) ağrılarına yol açar. Çene bozukluğuna yakalanmamak için günlük yaşantıda basit önemler almak ve dikkatli olmak gereklidir.  Çene bozukluğu tedavisi çok çeşitli olup, cerrahi müdahaleye kadar giden sonuçlar doğurabilir.

Çene Cerrahi Operasyonları

Ağız ve diş sağlığı konusunda günümüzde gelişmiş teknolojiler ve kolay yöntemlerle tedavi süreci tamamlansa da kimi zaman hastaların çene kemiğinde, çene ekleminde, dişlerinde veya diş etlerinde meydana gelen sorunlar cerrahi müdahale gerektirir.  Ağız, diş ve çene kemiği üzerinde yapılan bu cerrahi müdahaleler kişinin ağız ve diş sağlığının korunması için zorunlu ve gereklidir. Çene cerrahi operasyonları gerektiren durumlara oldukça sık rastlanır. Local anestezi ile, çene cerrahları tarafından uygulanır.  Uygulandıkları durumlar oldukça çeşitlidir. Bunlar;

  • Çene kemiğine gömülü dişlerin çıkarılması
  • İleri dereceye ulaşmış apse ve kist oluşumları
  • Tükürük bezi hastalıklarının tedavilerinin gerçekleştirilmesi
  • Ağız, dişler ve çene kemiklerinin kaza sonucunda zedelenmesi
  • İsteğe bağlı estetik düzeltmelerin yapılması
  • Travma sonucu oluşan çene ve yüz kırıklarının tedavisi
  • Çene bozukluklarının düzeltilmesi
  • Ortodontik tedavi sırasında çene kemiklerine uygulanan çeşitli destek aksamları ve vida uygulanmasında veya çene kemiklerinin genişletilmesi, daraltılması gibi durumlarda
  • Yirmilik dişlerin çekimi sırasında
  • İmplant tedavisinde

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.