Çocuklarda Havaleye Karşı Alınması Gereken Önlemler

Çocuklarda Havaleye Karşı Alınması Gereken Önlemler

Çocuklarda Havaleye Karşı Alınması Gereken Önlemler

 

Tüm ebeveynlerin korkulu rüyasıdır ateşli hastalıklar. Gözümüz gibi baktığımız yavrularımızın ateşler içinde inlemeleri ömrümüzden ömür götürür. Özellikle çalışan bir anneyse o durumda evladını bakıcısına ya da bir aile büyüğüne bırakıp gitmek işyerinde korku, üzüntü ve verimsiz geçecek bir günün de habercisidir aynı zamanda.

Öncelikle Ateşli Havale İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışları Belirtelim

Her havale büyüklerimizin dediği gibi beyinde hasara yol açmaz. Öncelikle bunu belirtmekte büyük yarar var. Bunlar ateşli ve ateşsiz havaleler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ateşli havaleler daha masum havalelerdir. Altında yatan sebep çoğu zaman idrar yolu, boğaz enfeksiyonu gibi sebeplerdir. Muayene eden hekim her ihtimale karşı ense sertliği kontrolü de yapar. Zayıf bir olasılık olsa da ateşi yapan sebep beyin zarı iltihabı olan menenjit de olabilir. Şayet altında yatan sebep bu değilse havale nöbeti süreleri saniyeler içinde en fazla 5-10 dakika arasında geçebilecek nöbetlerdir. Beynin oksijensiz kalma süresi görüldüğü gibi çok kısadır dolayısıyla kalıcı hasar da bırakmazlar. Muayene eden hekim EEG ve beyin tomografisi istemez. Ateşli havaleler kendi aralarında basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılır. Basit havalede havale nöbeti gün içerisinde tekrar etmez. Hatta hastalık geçene kadar tekrarı görülmez. Kompleks olan havale gün içerisinde tekrarlar ve süreleri basit havaleye nazaran biraz uzun olur. Tekrarlayan havaleler için EEG önerilir. Bazı durumlar da beyin tomografisi de istenebilir.

Kaynakları incelediğiniz takdirde ateşli havalelerin 6 ay ile 5 yaş arasında görüldüğü yazar. Bu konuda yapılmış istatistikler ilk havaleden sonra geçirilen her havalenin bir sonraki havalenin görülme olasılığıiçin  %25-%50 tahmin aralığı koyar. Ailenizde havale geçiren bir yakınınız varsa altı yaş altındaki çocuklarınızın da risk altında olduğunu unutmamalısınız.

Ateşli olmayan havaleler, diğer adıyla soğuk havaleler ateşli (sıcak) havalelere nazaran daha önemlidir. Yüksek ateşe bağlı olmaksızın gerçekleşir ve altında mutlaka bir sebep vardır. Bu sebeple hekim tarafından kapsamlı tetkikler gerektirir. Havale nöbetleri uzun sürer.

Ateşli Havalede İlk Yardım Büyük Önem Taşır:

Ateşli havale geçiren çocuğunuzun kasılan el ve ayaklarını açmaya çalışmayın. Yapabiliyorsanız yan yatırın. İzleyebiliyorsanız kasılmalarının yönünü not edin ve videosunu çekin. Bazı doktorlar için kasılmanın yönü önem teşkil etmektedir. Tedavi ve tanı için gereksinim duyarlar. Fakat pek tabidir ki o telaşla bunu yapmak aileler için imkansıza yakındır. Hastayı yan yatırma nedeni de tükürüğünün neden olabileceği boğulmaya sebebiyet vermemektir. Ilık duşun altına sokun. Üstündeki elbiseleri çıkarıp vücut ısısını düşürün.Zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna gidin. Görüntü ürkütücü olsa da ateşli havaleden korkmayın. Hazırlıklı ve sakin olun.

 


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr