Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Endometriozis (Çikolata Kisti)

 

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Halk arasında çikolata kisti olarak tabir edilen ve menopoz çağı dışında ki kadınların korkulu rüyası olan endometriozis, rahim içi duvarının her adet ödeminde vücuttan atılması yerine başka bir alana birikmesi ile oluşur. Daha çok yumurtalıklara yerleşen ve zamanla çeperleşerek kist haline gelen doku zaman zaman karın zarında, rahmin her hangi bir yerine veya bağırsaklarda da konumlanabilir. Bu kistlerin içi yapısal olarak sıvı çikolataya benzediği için çikolata kisti ismiyle anılır.

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Jinekologlar tarafından hastalığın nedenleri hakkında net bir fikir birliği olmamakla birlikte vücudun üreme ile ilgili sisteminin bozulması ve bunu kişinin tolere edememesinden dolayı bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu yönünde bazı ortak fikirler mevcuttur. Beslenme tarzının da kistlerin oluşmasında etkili olduğu yine var olan fikirlerdendir.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genel olarak ağrılı adet sancısı, düzensiz kanamalar, gebe kalamama şeklinde sıralayabiliriz. Uzun yıllar çikolata kistine sahip olduğu halde bu belirtilerin hiçbirini göstermemiş hastalar vardır. Çikolata kisti şiddetli sancı yapar demek doğru olmaz. Kistin yumurtalıkta ki konumlanma farlılıkları sancının varlığını ve şiddetini belirler.

Hastalığın Teşhisi

Teşhis genelde hastanın ağrı ile başvurmasıyla yapılan görüntüleme teknikleri ile konulur. Ultrasın ve dopluer gibi. Birçok teşhiste gebe kalamayan hastaların infertilite nedenlerini araştırırken konulur. Endometriozis iyi huylu olmakla birlikte varlığında tümör markerlerinde artış gözlenebilir. Bu sık rastlanan bir durumdur.

Çikolata Kistinin Tedavisi

Tedaviyöntemi kistin büyüklüğüne farklılık göstermektedir. Küçük çapta kistler için, regl olmayı engelleyici ilaç veya iğnelerle hastageçici menopoza sokulup kist baskılanarak yok olması hedeflenir. Büyük kistlerde ise ameliyat bir gerekliliktir. Açık ve laparoskopik yöntem ile gerçekleşen ameliyatlarla kist temizlenir. Laparoskopik yöntem, iyileşme süreci hızlı olması açısından tercih edilse dahi açık ameliyatla kist çeperinin daha iyi temizlendiği ve daha olumlu sonuçlar alındığı aşikârdır. Fakat ameliyat ne kadar başarılı geçerse geçsin regl kanıyla beslenen bu kistin tekrarlama ihtimali mutlaka akılda tutulmalıdır. Bu sebeple ameliyat sonrası tedavi de ameliyat kadar önemlidir. Gebe kalmak bu hastalığın doğal tedavisi olarak anılmaktadır. Çünkü gebe hamileliği süresince regl olmaz ve kist baskılanır, küçülür ve çoğu kez kaybolur. Fakat hastalığın çözümü olarak görülen gebeliğe,  aynı zamanda yumurta kapasitesini ve kalitesini düşürerek engel olması tam bir ironidir.

 


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr