Gereksiz İlaç Kullanımının Zararları

Gereksiz İlaç Kullanımının Zararları

Gereksiz İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir

Gereksiz İlaç Kullanımının Zararları

 

Günden güne gelişmekte olan ilaç sektörü ile beraber gereksiz ilaç kullanımı artış göstermeye başlamıştır. Bu artış ne yazık ki şimdi önemsenmese de ileri vadede çok ciddi sonuçlara yol açacaktır.

İlaçların tedavi edici etkilerinin yanında yan etkileri de vardır. Bilinçsizce tüketilen ilaçlar uzun vadede insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, bilinçsiz ve gereksiz ilaç kullanımının telafisi zor durumlara yol açtığı ve en üst seviyede olduğu tespit edilmiştir.

 

İlaç Yazmayan Hekim Kötü Hekim Mi?

 

 Hastalarda “ilaç veren hekim, iyi hekim” algısı olsa da sırf kötü hekim damgası yememek için reçete dolusu ilaç yazan hekimlerimizin de kendilerini sorgulaması gerekmektedir. Ne yazık ki, en basit hastalıkta bile ilaç kullanan kişi zamanla ilaçlara bağışıklık kazandığı için bir zaman sonra fayda görememeye başlıyor. Evet elbette gerekli ilaçları gereken şekilde kullanmak bazen hayat kurtarıcı olabilir. Fakat tam tersi bir durumda örneğin, antibiyotiğe karşı kazanılan bağışıklıkta, maalesef tedavi işe yaramamaya başlar daha uzun tedavi gerekebilir. Örneğin, bazı bağışıklık kazanmış bakterilerin kazanmamış bakteriye göre tedavisi daha uzun daha maliyetli ve ilacın vereceği yan etkileri maalesef daha riskli olabilir. Yine bir örnek vermek gerekirse günümüzde bazı mantar enfeksiyonları bağışıklık kazanıldığı için ciddi tehlikeler arz etmektedir.

 

Akılcı İlaç Kullanımı Konusunda Bilinçlenmek Şart

 

Akılcı ilaç kullanımı insanların sağlığını gözetir. Bu konuda bilinçli davranılmazsa hem kişilerin sağlığı hem zamanla toplumun ekonomisi tehlikeye girer. Akılcı ilaç kullanımın doğru yürütülebilmesi için hastaya doğru teşhis konulabilmesi büyük önem taşımaktadır. Mutlaka hastanın son kullandığı ilaçların bilinmesi gerekir. Akılcı ilaç kullanımına uygun şartlarda, öncelikle tedaviye yardımcı olan sağlık çalışanları ve sonrasında eczacıların rolü büyüktür. Eczacı hastayı mutlaka tedavi, kullanım, yan etki ve uyarılar konusunda bilgilendirmeli ve hastanın anladığından emin olmalıdır. Doğru teşhis doğru ve hızlı bir tedaviyi beraberinde getirir. Akılcı ilaç kullanımı şu an toplumun büyük bir problemi haline gelmiştir. Eğer akılcı ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmez isek, hem tedaviler uzayacak hem gereksiz maliyet artacak ve bu birçok sorunu beraberinde getirecek.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr