Göz Hastalıkları Belirtiler Tedavi Ve Genel Bilgiler

Göz Hastalıkları Belirtiler Tedavi Ve Genel Bilgiler

Halen ülkemizde milyonlarca insan göz hastalıkları sorunları ile uğraşmakta.  Bu sorunların birçoğu nispeten tolere edilebilir olmasına rağmen, hafif miyop hipermetrop vb, glokom ve yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu gibi diğer ileri göz koşulları sorunları görme kaybını ve hatta körlüğü tetikleyebilmektedir.

Birçok kişi orta yaşlarda göz hastalıkları geliştirmeye başlarken, belirtileri daha ileriye, tedavi edilemeyecek kadar ileri ve zorlaşıncaya kadar görünmeyebilir . Aslında bazı insanlar, göz doktorunuz rutin tarama sırasında veya retina, optik sinir, göz basıncınızı kontrol eden kapsamlı bir dilate göz muayenesi sırasında bunu algılayana kadar bir görme probleminin farkında olmayabilir. Göz rahatsızlığı geliştirme riski yaşla birlikte artar. Fakat diğer faktörler gelecekte görme sorunlarını yaşama ihtimalinizi de artırabilir. Örneğin diyabet  retinopati adı verilen ve retinalarına zarar verebilecek bir durum geliştirebilir. Bu gibi göz hastalıklarını tespit ederek ve bunları mümkün olan en kısa sürede tedavi ederek uzmanlar, tüm görme kaybının ve körlüğünün neredeyse yarısının önleyebileceğini düşünüyor.

Göz hastalıklarının belirtileri

Bazı durumlarda, bazı göz hastalıklarının belirtileri başka hastalıkarla örtüşebilir. Örneğin, göz sulanması, pembe göz (konjonktivit), alerjiler veya sty belirtileri olabilir; Aynı şekilde, ışık duyarlılığı bir katarakt, migren veya şalazyonu (arpacık) gösterebilir. Gözlerinizin dinlenmesi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir, ancak genel olarak, şiddetli veya uzun süreli ağrı yaşıyorsanız hemen bir doktora muayene olmanız en doğrusudur.

Göz hastalıklarının en yaygın semptomlarından bazıları ise ; Bulanıklık – Işık yansımaları – Tahriş –  Işık hassasiyeti – Ağrı – Gözün Büyümesi  ve Görme Kaybı ‘dır.

Göz Hastalıklarında Tedavi

Göz doktorları genellikle refraktif hataları göz önüne sermek ve görme bozukluklarını düzeltmek için gözlük veya kontak lensler ile çözümler üretirler. Ancak daha ciddi göz hastalıkları ilaçların veya ameliyatın kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Birçok durumda, görme yeteneğinizi korumanın en iyi yolu, geniş kapsamlı dilate göz muayeneleri de dahil düzenli taramalar yapmaktır. Göz koşullarını erken evrelerinde tespit ederek, görme kaybının yaşla birlikte kötüleşmesini önlemek mümkündür.

Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemler:

Refraktif cerrahi, refraktif hataların düzeltilmesinde yardımcı olan, yakın bir yerde veya astigmatizm gibi bir işlemdir (LASIK refraktif cerrahi türüdür).
Hasar görmüş bir korneanın bir kısmını veya tamamını değiştirmek için yapılan kornea nakli.
Ağız steroidleri, üveit gibi enflamatuar göz rahatsızlıklarını tedavi edebilen ilaçlar ile tedavi. UVEIT; gözün orta tabakası olan uveanın ciddi potansiyel olarak görme kaybına neden olan bir iltihabı.

En yaygın göz hastalıkları ve sorunları

Ülkemizde en yaygın göz sorunları, miyopi (uzağı görememe), hiperopi (yakını görememe), astigmatizm (bulanık görüş) ve presbiyopi (yakın nesnelere odaklanılamaması ) gibi refraktif hatalar olarak sınıflandırılır . Bu görme sorunlarının bir çoğu gözlük veya ameliyat yardımı ile düzeltilebilirken, milyonlarca insan görme kaybına veya körlüğe neden olan daha ciddi göz hastalıklarına sahiptir. Buna yaşla ilişkili maküler dejenerasyon, katarakt, diyabetik retinopati ve glokom gibi hastalıklar dahildir.

Refraktif hatalar
Katarakt
Optik sinir iltihabı
Retinal yırtık veya dekolman gibi retinal hastalıklar
Makula dejenerasyonu
Glokom
Konjonktivit
Diyabetik retinopati ve diyabetik maküla ödemi gibi göz problemleri


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.