Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar ?

Kadın doğum uzmanı olarak nitelendirilen kişiler bu eğitimi almış normal ve sezer yan doğumları, kısırlık problemleri, bayanların adet problemleri ve menopoz dönemleri, bir takım kadın hastalıkları konuların da uzmanlaşmış bireylere verilen isimdir. Kadın doğum uzmanları halk arasında kadın eski zamanlar da nisaiye uzmanı olarak bilinmekte olup kendilerine jinekolog da denilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanlarının Almış Olduğu Eğitimler Nelerdir?

Ülkemizde her hangi bir liseden mezun olmuş öğrenciler tabi tutuldukları sınavda gerekli puan türünü aldıktan sonra üniversitelerin tıp fakültelerine girerek 6-7 yıllık bir eğitim görmektedir. Daha sonra uzmanlık eğitimi için seçmiş olduğu alanda 5 yıl daha eğitim görerek kadın doğum uzmanı olunabilmektedir. Kadın doğum uzmanlığı eğitimi gören kişiler kısırlık ve tüp bebek, doğum türleri, gebelik, onkolojik tedaviler, cerrahi müdahaleler ve estetik, kürtaj ve buna benzer birçok konu da bilgi sahibi olarak bu eğitimleri alarak mezun olmaktadır.

Her kadın doğum uzmanı her konu da hizmet vermek zorunda değildir. Kimisi estetik konusun da uzman iken kimi ise sadece doğumlara ve gebelere hizmet verebilmektedir. Halk arasında yapılan en büyük yanlışlardan birisi meme hastalıklarına kadın doğum uzmanları tarafından bakıldığının zannedilmesidir. Oysa ki meme hastalıkları genel cerrah uzmanlığının konusu olmaktadır. Eğitimleri tamamlanan kadın doğum uzmanları devlet veya özel hastaneler de, kendi açmış oldukları klinikler de veya aile sağlığı merkezlerin de görev yapabilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanlarının İlgi Alanı Olan Hastalıklar Ve Problemler

Evlilikle ilgili sorunlar, kızlık zarı ile ilgili konular, vajinal enfeksiyonlar, gebelik ve süreci, doğumlar, kürtaj, uterus anomalileri, adet dönemi ağrıları, miyomlar, rahim kanseri ve yaraları, dış gebelik, genital siğiller,  polikistik over,  histerektomi, jinekolojik problemlerde biyopsi, yumurtalıklar da bulunan kistler, vajinismus, frengi ve bel soğukluğu gibi genital bölge hastalıkları gibi birçok hastalık kadın doğum uzmanının alanına girmektedir. Bu hastalıkların tanısı, tedavisi ve hasta bilinçlendirilmesi kadın doğum uzmanına aittir. Kadın doğum uzmanları kadınlarda korunma yollarında da yardımcı olacak uzmanlardan olmaktadır. İç ve dış genital organları kadın doğum uzmanları kontrolü altında olmaktadır.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr