Kalp Krizi Belirtileri Ve Kalp Hastalıkları İşaretleri Teşhis Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri Ve Kalp Hastalıkları İşaretleri Teşhis Tedavisi

Kalbin Nasıl Çalıştığını Anlamak

Kalp vücuttaki en zorlu koşullarda çalışan bir kastır. Ortalama kalp, vücut boyunca oksijen ve besinler tedarik etmek için günde ve gece 100.000 kez atmaktadır. Kalp tarafından pompalanan kan da, karbon dioksit gibi atık ürünleri akciğerlere aktarır, böylece vücuttan atılabilir. Hayatı desteklemek için uygun kalp işlevi gereklidir.

Kalp Hastalığı Nedir?

Yaygın olarak kalp hastalığı olarak bilinen koroner arter hastalığı (KAH), kalbe kan sağlayan arterlerde kolesterol, kalsiyum ve diğer yağların biriktiği bir durumdur. Bu malzeme kalbe kan akışını engelleyen bir plak oluşturulmasını sertleştirir. Bir koroner arter plağın birikmesine veya başka bir nedene bağlı olarak daraldığında, kalp kası oksijen için aç bırakılır ve bir kişi anjina olarak bilinen göğüs ağrısına maruz kalır.

Kalp Hastalığı ve Kalp Krizi Arasındaki Bağlantı

Bazen bir koroner arterdeki bir yağlı plak parçası kırılır veya kopar. Bu olduğunda, bölgeye yaralanmaya tepki olarak bir kan pıhtısı oluşur. Pıhtı arterden kan akışını bloke ederek kalp krizi geçirebilir. Ne yazık ki, bazı kalp krizleri kalbin tamamen durmasını sağlayarak ani kalp durması olarak bilinen bir durumdur. Kalp ayrıca, ölümcül olan ventriküler taşikardi olarak adlandırılan çok tehlikeli bir ritmi atmaya da başlayabilir.

Kalp Hastalığı için Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörleri, kalp hastalığı gelişme olasılığını artırır. Daha yaygın kalp hastalığı risk faktörleri şunlardır:

 • Yüksek kolestorol
 • Diyabet
 • Yakın akrabalarda kalp hastalığı
 • Şişmanlık
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara içmek
 • Periferik arter hastalığı (PAD)

 Kalp Hastalığı için Yaşam Tarzı Risk Faktörleri Nedir?

Bazı yaşam tarzı faktörleri ve seçimler aşağıdakiler dahil olmak üzere kalp hastalığı riskini artırır:

Yüksek yağlı bir diyet yemek

“A Tipi” olmak (sabırsız, agresif ve / veya rekabetçi) olmak

Fiziksel olarak inaktif olmak

Duygusal sıkıntı yaşamak ya da “stresli” olmak

 

Ani Kardiyak Ölüm – Kalp Hastalığının Ölümcül  Sonuçları

Kalp hastalığı semptomları kişiden kişiye değişir. Göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşayanlar bir hastanede hayat kurtarıcı tedavi alma şansına sahip olurlar. Diğerleri için maalesef, ani kalp durması ve ölüm, yaşadıkları kalp hastalığının sonuçlarıdır.

Kalp Hastalığı’nın Ortak Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalığı olan birçok kişi fiziksel efor veya egzersiz sırasında belirtileri gösterir. Kalp, fiziksel efor sırasında daha fazla oksijen ve besin maddesine ihtiyaç duyar, bu nedenle kalp hastalığı olan kişiler aktif olduklarında semptomları fark edebilirler. Kalp hastalığının belirtileri şunları içerebilir:

 • Çene ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Sırt ağrısı (genellikle sol taraflı)
 • Nefes darlığı

Kalp Hastalığı Diğer Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalığı belirtileri de içerebilir:

 • Mide bulantısı
 • Sersemlik, baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Zayıflık (özellikle dinlenme sırasında)

Kadınlar, Yaşlılar ve Diyabetli Kişilerde Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalığı olan bazı gruplarda atipik belirtiler görülür. Birçok kadın, diyabetli ve yaşlı bireylerde kalp hastalığının belirtisi olarak ağrı görülmez. Bu gruplardaki kişilerin yorgunluk veya genel bir halsizlik hissini kalp hastalığının belirtisi olarak rapor etme olasılığı daha yüksektir.

Elektrokardiyogram (EKG) nedir?

Elektrik, kalp kasının kasılmasını uyarmak için kalp hücreleri boyunca akar. Kalp hastalığı olan kişilerin normal elektrik vermeyen kalpleri vardır. Elektrokardiyogram (EKG veya EKG) kalbin elektriksel davranışını değerlendiren hızlı, ağrısız, invaziv olmayan bir testtir. EKG, aşağıdakiler dahil birçok kalp durumunu tespit edebilir:

 • Mevcut kalp krizi
 • Geçmişte kalp krizi öyküsü
 • Kalp ritmi bozuklukları
 • Kan elektrolit anormallikleri
 • Kararsız anjina
 • Konjenital kalp defektleri
 • Kardiyak inflamasyonu içeren durumlar (perikardit ve miyokardit)

 Stres Testi Nedir?

Kalp rahatsızlığı semptomları genellikle fiziksel efor sırasında ortaya çıkar, çünkü kalp gerilir ve yeterli oksijen ve besin almaz. Bir stres testi, hasta yürürken veya bir koşu bandında koşarken kalbin davranışını gözlemler. Hasta, stres testinden önce, sırasında ve sonrasında kalbin aktivitesini tespit etmek için bir EKG makinesine bağlanır. Test, bloke koroner arterleri saptamada% 60 ila% 70 oranında doğrudur. Bazen bir hasta bir stres testi yapmak için çok zayıf veya dekore olabilir. Bu durumda, doktor egzersiz sırasında kalp aktivitesini simüle eden ilaçları uygulayabilir. Hasta sabit kalır. Doktor ayrıca kalbin davranışını görselleştirmek için nükleer görüntüleme veya ultrason kullanabilir.

Ekokardiyografi nedir?

Ekokardiyogram, ses dalgalarıyla oluşturulan kalbin bir görüntüsüdür. Bu test, kalp hastalığını tespit edebilir ve kalbin işlevini gözlemleyebilir. Normal, sağlıklı bir kalp, her kalp atışında kanın% 50 ila% 60’ını pompalar. Daha zayıf bir kalp, her kalp atışında daha az kan pompalayacaktır. Bu bir ekokardiyogram ile saptanabilir ve kalp hastalığının bir belirtisi olabilir.

Neden Bilgisayarlı Tomografi Testlerini Kullanmalı?

Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, kardiyak kan damarlarının ayrıntılı görüntülerini elde etmek için X ışınlarını kullanan bir testtir. Test, kan damarlarının daralmasını tespit edebilir ve kalp hastalığının olmadığını göstermede yararlıdır.

Koroner Anjiyografiyi Diğerlerine Göre Üstün Test Yapan Nedir?

Koroner anjiyogram kalbin gelişmiş X-ışını görüntülerini sağlayan bir testtir. Test sırasında, doktorlar kasıkta bir damar içine yerleştirildikten sonra kalbe bir kateter ilerletir. Kontrast olarak adlandırılan bir madde, koroner arterlere enjekte edilerek X-ışınları ile görüntülenebilir. Bu röntgen görüntüleri koroner arterlerdeki tıkanıklıkların yerini ve şiddetini gösterir.

Kalp Hastalığı için Tek Tedavi Yöntemi Yoktur

Kalp hastalığı tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kalp hastalığı olan herkes için çalışan tek tip bir tedavi diye bir şey yoktur. Çoğu kalp hastalığı hastası, ilaca ek olarak diyet, egzersiz ve diğer yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu ile tedavi edilir.

Kalp Hastalığı Tedavisinde Kullanılan Bazı Ortak İlaçlar nelerdir?

Kalp hastalığını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. İlaç seçenekleri şunları içerir:

 • Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri , kan damarlarını açarak kalp üzerindeki gerilimi azaltır.
 • Beta blokerleri , kalp hızını ve kan basıncını azaltarak kalp üzerindeki gerginliği azaltır.
 • Kalsiyum kanal blokerleri (CCB’ler) kalbin verimini arttırır ve kalp hızını azaltır.
 • Nitrogliserin kalpte arterler açar ve kan akışını arttırır.
 • Statinler kandaki lipitleri (kolesterol oluşturan kandaki yağları) değiştirir ve arterlerde plak birikimi riskini azaltır.

Kalp Hastalığı Tedavisinde Yapılan Bazı İşlemler Nelerdir?

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlara ek olarak, aşağıdakileri içeren kalp hastalığını tedavi etmek için çeşitli prosedürler kullanılabilir:

 • Koroner anjiyoplasti , balon uçlu kateterin tıkanma yerine ilerlediği ve tıkanmış arteri açmak için genişlediği bir prosedürdür. Bu prosedür kan akışını artırır.
 • Bir stent , yeni açılmış bir koroner arteri açık tutmak için koroner balon anjiyoplasti sırasında yerleştirilen küçük bir metalik tüpdür.

Kalp Hastalığını Önlemenin Anahtarı Sağlıklı Bir Diyetle Başlayarak Sağlıklı Bir Yaşam Tarzıdır.

Genetik gibi bazı kalp hastalığı risk faktörleri kontrol edilemez. Bununla birlikte, diğer birçok kalp hastalığı risk faktörü değiştirilebilir. Kalp-sağlıklı gıdalar yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Kalp-sağlıklı besinler, meyveler ve sebzeleri içerir. Fasulye, soya, nohut, sarımsak, avokado ve zeytinyağı gibi kolesterol düşürücü gıdalar faydalıdır. Fındık yerken HDL “iyi” kolesterol seviyelerini artırın. Cevizler, cevizler ve bademler iyi seçimlerdir, ancak porsiyonlar kalorilerde yüksek olduğu için servisinizi küçük bir avuçla sınırlayın. Kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitlerinin alımını hızlandırmak için haftada birkaç kez balık ve deniz ürünleri yemenin iyi bir fikirdir. Kalp hastalığını ve diğer kronik rahatsızlıkları teşvik ettiği için şekerli yiyeceklerden kaçının.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Moderasyonda Alkol Kullanmak ve Sigarayı Bırakmak

Alkol alımınızı kontrol etmek ve sigara içmekten kaçınmak, kalp hastalığı riskini azaltmanın iki kolay yoludur. HDL “iyi” kolesterol seviyelerini optimize etmek için, kadınların günde en fazla iki alkollü içecek alması gerekmese de, kadınların günde en fazla bir alkollü içeceğe sahip olmaları gerekir. Sigara içen ve sonra bırakan bir kişi, kalp hastalığı riskini, bıraktıktan 3 yıl sonra sigara içmeyenlerin seviyesine indirir.

Egzersiz, Aspirin ve Yüksek Kan Basıncı ve Diyabet Kontrolü ile Kalp Hastalığı Riskini Düşürün.

Birkaç basit önlem, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sizin için güvenli olduklarından emin olmak için bu önlemleri uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

 • Günlük düşük doz aspirin tedavisinin kalp krizi riskini azalttığı gösterilmiştir.
 • Kan lipidlerini optimize etmek için en az 30 dakika, haftada 3 ila 5 gün egzersiz yapın (kötü “LDL” yi düşürün ve “iyi” HDL kolesterolü yükseltir), daha düşük kan basıncını ve kalp kasını güçlendirin.
 • Diyabet veya yüksek tansiyonunuz varsa (veya her ikisini de), kontrol edin. Yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri kalbe zarar verir.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.