Kanser Nedir Ve Kanser Hakkında Genel Tanımlar

Kanser Nedir Ve Kanser Hakkında Genel Tanımlar

Kanser, vücudun herhangi bir yerindeki anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesidir. Bu anormal hücrelere kanser hücreleri, malign hücreler veya tümör hücreleri denir . Bu hücreler normal vücut dokularına sızabilir. Kanser dokusunu oluşturan birçok kanser ve anormal hücreler, anormal hücrelerin kaynaklandığı doku adıyla (örneğin göğüs kanseri , akciğer kanseri , kolon kanseri) belirlenir. Kanser insanlarla sınırlı değildir; Hayvanlar ve diğer canlı organizmalar kansere neden olabilir. Normal hücre bölünmesini gösteren bir hücrenin hasar gördüğü veya sisteme onarılmadan değiştirildiğinde hücre genellikle ölür. Ayrıca, böyle hasar görmüş veya onarılamayan hücreler ölmüyor ve kanser hücreleri haline gelip kontrolsüz bölünme ve büyüme gösterdiğinde ortaya çıkıyor – bir dizi kanser hücresi gelişiyor. Sıklıkla, kanser hücreleri bu orijinal hücre kütlesinden uzaklaşabilir, kan ve lenf sistemlerinden geçebilir ve kontrolsüz büyüme döngüsünü tekrarlayabilecekleri diğer organlara yerleşebilir. Bir kanser hücresi bir alanı terk eden ve başka bir vücut alanında büyüyen bu işleme metastatik yayılım veya metastaz denir . Örneğin meme kanseri hücreler bir kemiğe yayılırsa, bireyin kemik için metastatik meme kanseri olduğu anlamına gelir . Bu,  kemik kanseri  ile aynı değildir, bu da kanserin kemikte başladığı anlamına gelir.

erkekler, kadınlar ve çocuklardaki en yaygın üç kanser şunlardır:

  • Erkekler : Prostat, akciğer ve kolorektal
  • Kadınlar : Meme, akciğer ve kolorektal
  • Çocuklar : Lösemi , beyin tümörleri ve lenfoma

Kanser ve kanser türleri insidansı yaş, cinsiyet, ırk, yerel çevre faktörleri, diyet ve genetik gibi birçok faktörden etkilenir . Sonuç olarak, kanser ve kanser türleri insidansı bu değişken faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya genelinde kanser hakkında şu genel bilgileri sunmaktadır:

  • Kanser dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Ölümlerin 8,2 milyonu (tüm ölümlerin yaklaşık% 22’si bulaşıcı hastalıklarla ilgili değil; DSÖ’den gelen en son veriler) sorumluydu.
  • Akciğer, karın, karaciğer , kolon ve göğüs kanseri her yıl en fazla kanser ölümüne neden olur.
  • Dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin 2030’da yaklaşık 13.1 milyon ölümle (yaklaşık% 70 artışla) artmaya devam etmesi bekleniyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde, ABD’de bulunanlardan daha fazla veya daha az baskın olan kanser türleri olabilir. Örnek olarak, mide kanseri ne genellikle Japonya’da daha çok rastlanırken, nadiren ABD’de bulunduğu anlamına gelmektedir. Bu tarz kanser çeşitliliği yayılımı, genellikle, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak değişim göstermektedir.

Bu makalenin amacı, okuyucuyu kanserlerin genel yönlerine tanıtmaktır. Bu, kansere genel bir bakış sağlamak üzere tasarlanmıştır ve her kanser türünü kapsamaz. Bu makale aynı zamanda okuyucuyu belirli kanser türleri hakkında daha ayrıntılı kaynaklara yönlendirmeye yardımcı olmaya da çalışacaktır.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.