Katarakt

Katarakt

Katarakt Nedir?

Kataraktlar, gözün dahili lensinin ağrısız bir şekilde bulanıklaşmasıdır. Işığın lensin içinden geçmesini engelledikleri için, kataraktlar açıkça görmeyi zorlaştırır ve zamanla körlüğe bile neden olabilir. Kataraktlar ilerleyici, zamanla kötüleşiyorlar. Çoğu vaka yaşlı insanlarda görülür, ancak bazen genç insanlarda da görülebilir.

Görmeniz Katarakttan Nasıl Etkilenir?

Işık göze girer ve lensin içinden geçer. Gözün merceği, optik sinirden beyne görsel sinyaller ileten retina üzerine ışık verir. Lensin katarakt nedeniyle bulanıklaşması, gördüğünüz görüntülerin bulanıklaşmasıyla sonuçlanır. Gözdeki diğer problemler de bulanık görmeye neden olabilir, ancak katarakt bazı karakteristik belirtiler üretir.

Katarakt Semptomu: Bulanık Görme

Kataraktların en sık görülen semptomu, herhangi bir mesafede bulanık görüntüleri görmektir. İnsanlar vizyonlarını sisli, bulutlu veya gösterişli olarak tanımlayabilirler. Kataraktlar zamanla daha da kötüleşir ve daha az ışık retinaya ulaşır. Kataraktlı insanların geceleri görmeleri ve araba kullanmaları özellikle zor olabilir.

Katarakt Belirti: Parlama

Parlama veya ışığa karşı duyarlılık kataraktların başka bir belirtisidir. Kataraktlı bir kişinin parlak güneş ışığında görmesi zor olabilir. İç mekan ışıkları çok parlak görünmeye başlayabilir veya çevrelerinde halos görünebilir. Yaklaşan farların parlaması gece sürüşlerinde sorunlara neden olabilir.

Katarakt Semptomu: Çift Görme – Çift Vizyon

Diplopi veya çift görme, bir gözle bakıldığında kataraktların başka bir belirtisi olabilir. Bu, gözlerin yanlış hizalanmasından kaynaklanan diplopi ile aynı değildir. Katarakt ile görülen çift görme, sadece bir göze baktığınızda bile ortaya çıkar.

Katarakt Belirti: Renk Değişiklikleri

Kataraktlar ayrıca renk görmeyi de etkiler. Bazı renkler soluk görünebilir ve şeyler sarımsı veya kahverengimsi bir renk tonu elde edebilir. Bu ilk başta fark edilmeyebilir, ama zamanla, blues ve purples arasında ayrım yapmak zor olabilir.

Katarakt Belirti: İkinci Görüş

“İkinci görüş” olarak bilinen olgu, kataraktların başka bir özelliğidir. Bu durumda katarakt daha güçlü bir mercek olarak hareket eder, geçici olarak yakın mesafeden şeyler görme yeteneğini geliştirir. Eskiden okuma gözlüklerine ihtiyaç duyan insanlara artık ihtiyacı olmayabilir. Bununla birlikte, katarakt zamanla kötüleştiğinde, yakın görüşte bu geçici iyileşme ortadan kalkar.


Beğen  
Önceki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.