Katarakt Hastalığı Nedir?

Katarakt Hastalığı Nedir?

 

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt Hastalığı Nedir?

Günümüzde sıklıkla yaşlılarda karşılaşılan hastalık olarak tanımlansa da katarakt hastalığı, erken yaşta ve hatta bebeklerde bile gözlemlenmektedir. Katarakt hastalığı, irisin arkasında bulunan lensin donuklaşması (opaklaşması) sonucunda oluşmaktadır. Gözdeki görüş kabiliyetinin azalmasından kaynaklı görme kaybıyla ortaya çıkmaktadır. Gözde lensin içinde bulunan protein ve su değerlerinin değişiminden kaynaklı meydana gelir. Katarakt hastalığında da diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhisin önemi büyüktür.

Hastalığın Belirtileri

Göz merceğinde belli yaştan sonra sarılaşma ve sertleşme, renk kalitesinde ve görme kalitesinde düşüş, göz numaralarında sıklıkla gözlemlenen değişim, renklerde matlaşma, araç farlarına ve yansımalara karşı olağanüstü hassasiyet, karanlıkta nesneleri ayırt etmekte güçlük çekme, görüş alanında noktasal karartı, yazıları okuma güçlüğü ve televizyon görüntülerinin yanında gölgelenme hissi katarakt hastalığının başlıca belirtileri arasındadır. Hastalık genelde 40 yaş üzeri insanlarda daha sık görülmektedir. Diyabet, yüksek tansiyon, aşırı güneş ışığına maruz kalmak, radyasyon ve kanamalı veya kanamasız gözde oluşan yaralanmalar hastalığı tetiklemektedir.

Hastalığın Tedavisi

Kataraktta tek tedavi yöntemi cerrahi operasyon olup bu operasyonlar günümüz teknolojisinde 20 ila 30 dakika kadar sürmektedir. Operasyonlarda hastalığın evresine, yaşa ve çalışma koşullarına bağlı olarak premium göz içi lens kullanılmaktadır. Katarakt ameliyatı için hekim seçimi ve kullanılacak olan merceğin kalitesi çok büyük önem taşır. Genelde iğnesiz, acısız bir şekilde damla anestezi yöntemiyle yapılan operasyonlarda hastanın heyecanına ve bazı özel durumlar göz önüne alınarak göz çevresinde uyuşturma ve gerektiğinde de genel anestezi uygulanmaktadır. 2 mm’ den düşük kesiler kullanılarak ultrason enerjisi ile fonksiyonunu ve şeffaflığını yitirmiş olan mercek gözden alınıp yerine multifokal göz içi lens yerleştirilir. Bazı iyileşme süreçleri hastanede kalmayı gerektirmektedir, bu süreç hekiminizin öngörüsüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer hastaneden ayrılmanız gerekiyorsa kesinlikle araç kullanmamanız gereklidir.

Operasyon sonrası göz bandaj koruması altına alınarak hekiminiz tarafından belirtilen süre boyunca çıkarılmamalı, göze baskı yapılmamalıdır. Su ile temas enfeksiyona sebep olabileceğinden havuza girmek ve banyo yapmak gibi faaliyetlere özellikle dikkat edilmeli; ağır yük taşımak, iş başlangıcı gibi şeyler doktora danışmadan yapılmamalıdır. Günümüz katarakt tedavisinde başarılı geçen bir operasyon sonucu hastanın iyileşme süreci 3 gündür. Bu süreç sonrasında ilk kontrol gerçekleştirilir; damla ve pomad tedavisine başlanır. Verilen ilaçlar doktorunuzun öngördüğü zaman ve doz dikkate alınarak titizlikle kullanılmalıdır. Tedavi sonlandırıldığında hasta görme kabiliyetini geri kazanır, kimi durumlarda gözlük kullanımına dahi gerek duyulmaz.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr