Kolesterol Ve Tüm Detaylar

Kolesterol Ve Tüm Detaylar

Kolesterolü Düşürmenin  Basit Yolları

Yüksek bir kan kolesterol düzeyine sahip olduğunuz zaman, diyetinizi ve yaşam tarzınızı kolesterolü düşürmek için çok yararlı olabilir. Kolesterolü  düşürmek kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir. Kolesterol seviyenizi düşürmek için bir ilaç alıyor olsanız bile, diyet ve egzersiz ek olarak optimum kalp ve damar sağlığına yol açabilir. Aşağıdaki ipuçları sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak basit yollar olabilir.

İyi ve Kötü Kolesterol – HDL -LDL

Aslında, uygun vücut fonksiyonu için bazı kolesterol gereklidir. Ancak diyet doymuş yağ ve kolesterol hem LDL “kötü” kolesterol seviyelerini yükseltir. Yüksek LDL kolesterol düzeyleri, arterlerde birikmeye neden olarak kalp hastalığına ve felce neden olabilir. HDL bir “iyi” kolesterol olup, kanınızdan kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur. LDL kolesterolü düşürmek ve diyetinizle HDL kolesterolü yükseltmek mümkündür.

Porsiyon Kontrolü

Süper boyutlu yemekler yemek, kilo alma ve yüksek kolesterole katkıda bulunur. Bir öğünün porsiyon kontrolünü pratik etmenin kolay bir yolu, elinizi bölümler için bir ölçüm aracı olarak kullanmaktır. Bir avuç, bir bölümün büyüklüğü ile ilgilidir.

Kalp Sağlığı İçin Sağlıklı Yemekler

Meyve ve sebzeye gelince gün boyunca birden fazla porsiyon LDL “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Dahası, bu gıdaların yararlı olabilecek antioksidanları vardır. Ayrıca, daha fazla sebze ve meyve yemek genellikle daha az yağlı yiyecekler tüketir. Bu, kan basıncını azaltabilir kilo kaybını teşvik edebilir.

Kalp Sağlığı İçin Balık 

Balıklar genel olarak kalp sağlığı içim önemlidir, çünkü sağlıklı omega-3 yağ asitleri yüksek ve doymuş yağ oranı düşüktür. Kandaki trigliserit düzeylerini düşüren omega-3 yağ asitleridir. Özellikle yağlı balıkları tercih edin. Herhangi bir yiyeceğin kızartma yağının sağlık yararlarını azalttığını unutmayın.

Tam Tahıllar ile Güne Başlayın

Yulaf ezmesi veya tam tahıllı hububat, daha uzun süre doygun hissetmenize yardımcı olan lif ve kompleks karbonhidratlara sahiptir, bu nedenle günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yiyeceğinize daha az yatkın olursunuz. Bu kahvaltılar LDL “kötü” kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve kilo kontrolünüzde yardımcı olabilir.

Kalp ve Damar Sağlığı için Kuruyemiş

Fındık, tekli doymamış yağda yüksek olduğundan kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Yağın bu formu HDL “iyi” kolesterol seviyelerini korurken LDL “kötü” kolesterolü düşürür. Bu kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ancak, sadece bir avuç fındık yiyin, çünkü fındıklar kalorilerde yüksektir, özellikle de şeker veya çikolata ile kaplıysa.

Doymamış Yağlar Kalbi Korur

Günlük yağ ihtiyacımız günlük kalorimizin sadece üçte biri kadardır. Ancak, yağın biçimi bir fark yaratır. Doymamış yağlar (kanola, zeytinyağı ve safran yağı), LDL “kötü” kolesterol seviyelerini düşürür. Doymuş yağlar (tereyağı ve palmiye yağı) ve trans yağlar LDL kolesterolü artırır.

Daha Çok Fasulye  Daha Az Patates Yiyin

Karbonhidratlar enerji üretimi için önemlidir. Bununla birlikte, karbonhidrat kalitesinde de farklılıklar vardır. Fasulye, kinoa, tam buğdaylı makarna ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan lifte yüksektir. Kepekli tahıllar ayrıca kendinizi daha uzun süre hissetmenizi sağlar. Hamur işleri, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve patateslerdeki karbonhidratlar kan şekerini hızlı bir şekilde artırır. Bu, açlık hissini daha erken açmanıza ve potansiyel olarak aşırı yemeğe neden olabilir.

Bol Bol Egzersiz Yapın

Düzenli egzersizin kısa aralıkları LDL kolesterolü düşürmeye ve HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabilir. Düşük tansiyon ve kalp hastalığı riski için ideal bir kilo verin. Egzersiz ayrıca optimal vücut ağırlığını korumaya yardımcı olarak kardiyovasküler sağlığı geliştirir. Açıkçası, ilaçsız kolesterolü yönetebildiğiniz zaman idealdir. Kalp sağlığı için her türlü kardiyovasküler aktivite faydalı olabilir. Ancak yönergeler için doktorunuza danışın. Faydalanabilecek basit aktiviteler arasında bahçecilik, dans veya asansör yerine merdiven almak yer alır. Ev işi bile egzersiz olarak nitelendirilebilir.

Sağlığınızı Kontrol Edin

Sürekli bir kolesterol yönetimi programı ile yolunuza devam edin  ve sağlığınızı koruyan hileleri öğrenin. Besin gerçekleri için gıda etiketlerinin kontrol edilmesi çok yararlı olabilir. Ayrıca hafta boyunca egzersiz rutininizi değiştirmeye yardımcı olur.

Dışarıda Ne Yapmalı?

Yemek yediğinizde, yiyecek tüketiminizin kalitesi ve miktarına dikkat edin. Gizli tuz, kalori ve doymuş yağlara dikkat edin. Siparişinizi süper boyutlandırmayın. Kızartılmış yerine, ızgara, pişmiş, buğulanmış ve ızgara yiyecekleri seçin. Yanında soslar var.

Market Alışverişlerine Dikkat

Diyetinizle kolesterolü yönetmek markette başlar. Beslenme etiketlerine bakın. Servis boyutlarını kontrol edin. Agresif pazarlama reklamlarının kurbanı olmayın. Paket bir yerine iki porsiyon içeriyor mu kontrol edin.

Stres Yönetimine Dikkat Edin

Stres kalp ve kan damarı hastalığına yol açabilecek kan basıncını artırabilir. Stres azaltma eğlenceli olabilir. Günlük yaşamın alışılmış rutinlerinden bir mola verin. Stresi azaltmak için basit ve kullanışlı yöntemler meditasyon, biofeedback ve gevşeme egzersizlerini içerir.

Doktorunuzun Önerilerini Takip Edin

Düzenli doktor muayeneleri, egzersiz ve sağlıklı gıda seçenekleri ile kolesterolünüzü ömür boyu yönetmeye devam edin. Bu yaşam tarzı değişiklikleri hastalık riskini azaltmanıza ve uzun ömürlü olmanıza yardımcı olabilir. Rutinlerinizi değiştirerek kolesterolünüzü geliştirmeye yönelik ipuçları almak için sağlık uzmanlarınızla çalışın.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.