Migren – Belirtileri Tedavisi Teşhisi ve Auralı Migren

Migren – Belirtileri Tedavisi Teşhisi ve Auralı Migren

Migren veya Baş Ağrısı Arasındaki Fark Nedir?

Migren Nedir

Migren, genellikle başın bir tarafında, belirli bileşikler veya durumlar (çevre, stres, hormonlar ve diğerleri) tarafından sıklıkla başlatılan veya “tetiklenen” bir ağrılı baş ağrısıdır. Kadınlarda daha sık görülür (yaklaşık% 75) ve bir kişinin ortak görevleri yerine getirme yeteneğini etkileyebilir. Migrenlerin nörolojik nedenleri anlaşılamamıştır, ancak araştırmacılar, bir şeyin kan damarının geçirgenliğinin ve beyin kimyasallarının, migrene neden olmak için beyin hücreleriyle etkileşime girmesi için bir karışım oluşturabileceğini tahmin etmektedirler.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri, zonklama ağrısı, genellikle bir kişinin başının bir tarafında, kişinin basit işleri yapamamasına veya çalışmasına neden olmak için yeterince yoğun olabilir. Baş ağrısı ağrılar gözlere, alnına ya da tapınağa doğru yayılabilir ve bir kişinin bulantı, kusma, görme problemleri ve normal ışık ya da hafif efor sarfiyatı geliştirmesini sağlayabilir.

Auralı Migren

“Klasik” migren ağrıları başlamadan yaklaşık bir saat ya da daha kısa bir sürede görme alanı değişikliklerini (noktalar, dalgalı çizgiler, bulanıklık) görmek gibi bir aura ile başlar. Migrenli kişilerin yaklaşık% 20’sinin bu “klasik” tipi vardır.

Migren Uyarı İşaretleri

“Klasik” ataklar tüm hastalarda ortaya çıkmaz, ancak migren hastalarının yaklaşık% 25’i prodromal faza sahip olabilir. Prodromal faz, migren ağrısının gelişmesinden 24 saat önce ortaya çıkar; prodromal dönem duygu durum değişiklikleri (depresif, heyecanlı, irritabl) ve garip kokular veya tat duyularından oluşur, bazıları ise yorgun veya gergin hissedebilir.

Tetikleyici : Yanıp Sönen Işıklar

Migren baş ağrıları genellikle, kişi belirli bir koşullara maruz kaldığında ortaya çıkar. En yaygın tetikleyicilerin biri güçlü titrek ışıktır. Örneğin, hatalı floresan lambalar, hızla televizyonun açılıp kapanması veya göldeki veya okyanusdaki dalgalardan yansıyan güneş ışığı potansiyel tetikleyicidir.

Tetikleyici : Anksiyete ve Stres

Belirtildiği gibi, stres bazen migren için bir tetikleyicidir. İnsanların stressiz yaşamları sürdürebilmeleri mümkün olmasa da, birçok insan streslerini azaltabilir ve gevşeme teknikleri, derin nefes alma ve diğer biyo-geri bildirim teknikleriyle migreni tetiklemekten kaçınabilir.

Tetikleyici : Yemek veya Uyku Yetersizliği

Düzenli günlük yemek ve uyku düzenleri, bazı bireyler için migreni önlemek için iyi çalışır. Uyku kesintileri ve yeterli sıvı ve / veya yiyecek alma eksikliği ve hatta bazı gıda bağları, migreni tetikleyebilir.

Tetikleyici : Hormonal Değişiklikler

Birçok kadında migren, adet döngüsüne bağlıdır. Bazı kadınlarda hormonal artış ve düşüşlerin migreni tetiklemekten sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, desenler insandan insana farklılık gösterir, bu yüzden bir tür hormonal tedavi bir kadına fayda sağlayabilir, ancak diğer kadınlarda da migren semptomlarını tedavi edebilir veya hatta arttırabilir.

Tetikleyici: Baş Ağrısı Gıdalar

Çalışmalar herhangi bir yiyeceğin migren tetikleyicisi olduğunu kanıtlamamış olsa da, hastalar genellikle bazı yiyeceklerin migrenlerini tetiklediğini öne sürmektedir. Hastalar tarafından belirtilen yaygın gıda veya gıda maddeleri kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu, işlenmiş et ‘dir.

Tetikleyici: Tiramin

Amino asit tirosinden üretilen tiramin, migren için bir tetikleyici olabilir çünkü kan damarı daralmasına ve genişlemesine neden olabilir. Peynir, soya sosu, turşu veya biber gibi yaşlanmış etler gibi migrenlerle ilişkili birçok yaşlı ve fermente gıdalar tiramin içerir.

Tetikleyici Kafein:

Kahve içindeki kafein, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında migreni rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kafein seviyeleri düştüğünde, hasta baş ağrılarına eğilimli olabilir. Sonuç olarak, migrenli insanlar için hem bir yardım hem de bir engel olabilir.

Kişisel Tetikleyicileri İzleme

Bireyler, bir migren uyarı işareti veya tetikleyici olarak hareket eden şeylerin bir günlüğünü veya bir listesini tutmalıdır. Bu bilgi, migren hastalarının gelecekteki migrenlerden kaçınmasına yardımcı olabilir.

Migrenler kadınlarda erkeklerden üç kat daha sık görülür; Migren alan akrabaları olan kişilerin onları alma olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, migren daha çok epilepsi, depresyon, inme, astım, anksiyete ve nörolojik ve kalıtsal (genetik) bozukluğu olan kişilerde görülür.

Çocuklarda Migren

Migren, kızlarda daha yaygın hale geldiğinde ergenlik çağına kadar çocuklarda migren görülür. Bununla birlikte, çocuklarda migren semptomları erişkinlerden biraz farklıdır; çocuklarda mide ağrıları (abdominal migren), sık ve şiddetli kusma veya semptomların dengesizliği, istemsiz göz hareketleri, kusma ve davranış değişiklikleri gibi benign paroksismal vertigo görülebilir.

Migren Teşhisi

Migren genellikle semptomların klinik öyküsü ile teşhis edilir; bununla birlikte, çoğu doktor baş ağrısının diğer nedenlerinin (beyin tümörü veya örneğin beyne kanama) mevcut olup olmadığını belirlemek için bir BT veya MRI beyin taraması yapacaktır.

Baş Ağrısı Yükünü Hesaplamak

Bazı doktorlar, tedavi başlamadan önce migrenlerin normal aktiviteleri nasıl bozduğunu tahmin etmeyi sever. Migren nedeniyle çeşitli işlevleri (okul, iş, aile aktiviteleri) ne sıklıkla özlediklerini tahmin etmek için hastaya bir anket verilir.

Migren Tedavisi

Baş ağrısı için birçok reçetesiz ilaç türü vardır. En yaygın olanlardan bazıları aspirin, naproksen sodyum, ibuprofen ve asetaminofen’dir; Bazı OTC’ler migren tedavisi olarak pazarlanmaktadır. Bu OTC’lerin tümü yararlı olsa da, insanlar toksisiteyi, ülserleri ve diğer gastrointestinal problemleri önlemek için bunları aşırı kullanmamalıdır. Ek olarak, aşırı kullanım migrenleri daha da kötüleştirebilir.

Triptanlar (Amerge, Axert, Frova, Imitrex, Maxalt, Relpax, Treximet ve Zomig), migren tedavisi için en sık reçete edilen ilaçlardır. Bununla birlikte, hipertansiyon, kalp hastalığı, inme ve bazı ilaçları alan kişiler triptanları alamayabilir; Doktorunuz ilaç seçimlerinde yardımcı olabilir. Maalesef mide bulantısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve parestezi yan etkileri triptanlar ile ortaya çıkabilir.

Ergotaminler (Cafergot, Migergot veya Migranal) migrenleri tedavi etmek için kullanılırlar ancak genellikle triptanlar kadar etkili değildirler. Ancak, bulantı, baş dönmesi, kas ağrısı veya ağızda olağandışı veya kötü bir tat gibi yan etkileri vardır ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu yan etkiler ve ilaç etkileşimleri hastanın ilacı kullanmasını sınırlayabilir.

Tedaviniz İşe Yarıyor mu?

Bazen ilk migren tedavileri ya semptomları azaltmaz ya da sadece marjinal olarak azaltır. Reçete edilen tedaviyi iki veya üç kez denedikten ve az ya da hiç rahatlamadan sonra, doktorunuza tedaviyi değiştirmesini istemeniz gerekir. Bununla birlikte, hastalar migrenleri tedaviden tam olarak faydalanmak için erken (yaklaşık 2 saat içinde) tedavi etmeye çağırılır.

İlaç Kullanım Sınırları

Bazı kronik baş ağrıları ilacın aşırı kullanımı nedeniyle; haftada ikiden fazla migren reçeteli ilaçları kullanmaktan kaçının. Migren için ilaç kullanmak ve dozu yükseltmek  doktorunuzun gözetiminde ilerlemelidir. Narkotikler migren için son çare olarak kullanıldıkları için bağımlılık yapabilirler.

Önleyici İlaçlar

Migrenleriniz sık ve şiddetliyse, doktorunuz sıklığı azaltmak veya baş ağrılarını önlemek için ilaç (lar) yazabilir. Bu şekilde kullanılan ilaçlar arasında Timolol (Blocadren), divalproeks sodyum (Depakote), propranolol (İnderal) ve topiramat (Topamax) bulunurken, ilaçlar hipertansiyonu azaltmak veya nöbetleri önlemek için tasarlanmışlardır.

Alternatif Terapi: Biofeedback

Migreni azaltabilen veya önleyebilen diğer yöntemler arasında, stres gibi migren tetikleyicilerini ve kas gerginliği gibi erken semptomları azaltmak için biyo-geri besleme teknikleri yer alır

Alternatif Terapi: Akupunktur

Akupunktur ile ilgili çalışmalar kesin olmamakla birlikte, bazı hastalar ağrıyı azaltmak veya durdurmak için iğneleri belirli vücut bölgelerine sokmak için bu Çin yöntemine iyi yanıt verebilir. Sonuçlar çok değişken olduğu için, bazı doktorlar bu tedaviyi önermez; fakat bazı hastalar fayda sağladığı için, dikkate alınması gereken başka bir tedavi yöntemidir.

Yaşlanmanın Avantajı

Migrenin tepe yoğunluğu ve sıklığı, yaklaşık 20 ila 60 yaşları arasında görülür. 60 yaşını geçtikçe, migren yoğunluğu ve sıklığı azalır ve bazı hastalarda migren durur.

Hızlı Bakım Gerektiğinde

Çoğu insan migren modelini bilir (tetikleyiciler, auralar ve ağrı şiddeti). Bununla birlikte, yeni baş ağrıları, migren öyküsü olan veya olmayan kişilerde, yaklaşık 2 veya daha fazla gün süren bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bununla birlikte, baş ağrısının ateş, boyun tutulması, konfüzyon veya felç gibi başka semptomlarla gelişmesi durumunda, kişi veya yakınları, arkadaş veya bakıcı, acil olarak muayene edilmelidir.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.