Proktoloji Uzmanından Açıklama ; Acılı Yemek Hemoroit Yapmaz

Proktoloji Uzmanından Açıklama ; Acılı Yemek Hemoroit Yapmaz

Halk arasında yaygın bir görüş olan acılı yiyeceklerin hemoroit  hastalığına sebep olduğu bilgisi, Proktolog Op.Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu’nun  yaptığı açıklamalar sonrası başka bir boyut kazandı.

Dr. Karahaliloğlu yaptığı açıklamalarda Türkiye de yaşayan insanların en az yarısının makat hastalıkları nın bulunduğunu belirtti ve tuvalet konusunda uzun süre kalınması sonucunda ıkınma  kabızlık ve benzeri sebeplerden dolayı  hemoroitin tetiklendiğini belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi  ve özel bir tıp merkezinin ortak düzenledikleri tıp seminerinde konuşmacı olarak söz alan Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, hemoroit (basur) hastalığı sebepleri ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Hemoroit hastaları için beslenme düzeninin önemi ve tuvalet alışkanlığı ile ilgili önemli bilgiler verdiği konuşmasında  Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, acı lı yemeklerin hemoroite yol açmadığı mevcut hemoroiti irite ederek tetiklediğini söyledi. Ameliyatla tedavi sonrası hastaların gıda ve tuvalet alışkanlıklarında gerekli düzenlemeyi yapmamaları, kabızlık sorununa dikkat etmemeleri durumunda hastalığın tekrar edebileceğini de sözlerine ekleyen Karahaliloğlu,  hemoroit hakkında yaygın inanışlara değil hekim’in çizdiği yol haritasına güvenmenin önemini vurguladı.

Yaş ilerledikçe insanlardaki esneklik yetisinin kaybolması yüzünden hemoroit riskinin de arttığını söyleyen Dr.karahaliloğlu, hemoroit tetikleyicisi olarak  uzun tuvalet seanslarının acılı yiyeceklerden daha riskli olduğunu söyledi.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık networkümüzden yararlanırken tahlil sonuçları sorgulamalarınız için https://www.tahlilsonuclari.web.tr