Skolyoz – Omurga Eğriliği Tedavisi

Skolyoz – Omurga Eğriliği Tedavisi

Skolyoz diğer bir adı ise omurga eğriliği dir. Skolyoz’un belirtileri genellikle 11 – 12 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Tabi ki daha erken ya da daha geç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Skolyoz’un belirtileri arasında omurgada yaşanan yana veya öne doğru kayma gösterilebilir. Yan etkileri arasında ise birçok şey vardır. Omurga ve omurilik beraber vücudun dengesini sağladığı için omurgada oluşabilecek herhangi bir değişiklik vücudun ağırlık merkezinin yerini değiştirebilir. Ayrıca bel, sırt ve boyunda çeşitli ağrılara da yol açabilmektedir. Omurga eğriliğinin sonuçları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda omurgada meydana gelebilecek eğrilik göğüs kafesine baskı uygulayacağı için göğüs kafesi de iç organlarımıza bir baskı uygulayacaktır. Bu da bizim iç organlarımızın tam kapasiteyle çalışmasını engelleyecektir.

Omurga eğriliğini tedavi etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ama Omurga Eğriliği Tedavisinde asıl amaç düzgün ve ağrısız bir omurga yapısı oluşturmaktır. Ayrıca sonradan meydana gelebilecek ek sorunları da önlemektir. Fizik tedavi yöntemlerinden birisi olan egzersiz Omurga Eğriliği Tedavisinde son derece etkili olabilmektedir. Bu tedavi sayesinde bozuk olan duruşun düzeltilmesi sağlanır. Fizik Tedavi programlarıyla beraber korse kullanmakta son derece olumlu sonuçlar oluşturacaktır. Korse kullanma hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ayrıca eğriliğin türüne göre de kullanılacak korse çeşitlilik göstermektedir.

Fizik Tedavinin yetersiz kaldığı hastalarda, eğriliğin 40 derece üzerinde olması durumunda cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat olacak çocuğun yaşı, iskelet yapısı dikkate alınmalıdır.


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahlil Sonuçları nızı sorgulama esnasında hata aldıysanız diğer sitemiz olan https://www.tahlilsonuclari.info dan yararlanabilirsiniz.